Az MRA vezetői

Kuratórium

Graham Bell

Graham Bell MRA

Építészmérnökként végzett és praktizált 25 éven át, mely során egy RIBA Év Épületén és egy angol-svéd projektiroda munkáin is dolgozott. 1992-ben kezdte meg szakmai tevékenységét Magyarországon. 1995-ben lett a harminc évvel korábban alapított brit Cultura Trust civil szervezet igazgatója, majd 2007-ben magyar kollégáival megalapította az MRA-t. Mindkét szervezet vezetésében a történeti helyszínek és műemlékek kezelésének menedzsment szemléletét, valamint a hagyományos szakipari ismeretek képzésének fontosságát helyezi előtérbe.

Ő volt az Egyesült Királyság nemzeti koordinátora a 2018-as Kulturális Örökség Európai Évének, továbbá aktív hozzájárulója az európai örökségi szakpolitika, programok és projektek kidolgozásának. Nemzetközi konferenciákon főelőadó és olyan témákban tanácsadó, mint a kormányzás, a fenntarthatóság és a nyilvánosság bevonása. Az Europa Nostra vezetőségi tagjaként Európa-szerte vállal feladatokat, és az Európai Építészeti Örökségi Szakismeretek Alapítvány megválasztott elnöke. Tagja az ICOMOS Magyarországnak.

2015 óta az MRA partnerként képviseli Magyarországot számos Erasmus+, Horizon 2020 és más európai konzorciumi programban a projektmenedzsment, a digitális kulturális örökség, a fenntarthatóság és a kulturális turizmus témakörében. Ezek az európai tapasztalatok megalapozták és gazdagították a 15 éves magyarországi közhasznú tevékenységét, a más civil szervezetekkel, a Kőszegi Felsőoktatási Intézettel (iASK), egyetemekkel és az állami műemlékvédelmi szervezetekkel való együttműködését.

Vámos-Hegyi Attila

Attila Vamos Hegyi

Vámos-Hegyi Attila részt vett az MRA megalapításában, mivel a szakmai és személyes háttere miatt különleges figyelmet fordít Magyarország kulturális örökségének megóvására. Nagyapja mérnök volt, aki nyílászárószerkezet szakértőként portálokat tervezett, de dolgozott a Gellért Szállodán és Fürdőn, a Kísérleti Orvostudományi Kutató Intézeten (KOKI) és sok más jól ismert épületen is. Ez inspirálta Attilát arra, hogy építésznek tanuljon és ezt az első diplomáját a Budapesti Műszaki Egyetemen szerezte, majd később másoddiplomásként a Külkereskedelmi Főiskolán végzett, mint közgazdász.
Első munkahelyén, a KIPSZER-nél építészmérnökként dolgozott Magyarországon, de külföldön is. Azért, hogy kreatív képességeit más irányban is kibontakoztathassa, a rendszerváltoztatás idején a telekommunikáció irányába fordult majd részt vett Magyarország egyik legdinamikusabban fejlődő vállalatának munkájában. Attila a Westelnél és utódvállalatainál (T-Mobile és Magyar Telekom) több, mint 17 évig töltött be vezető pozíciókat a cég un. harmadik-feles tartalomszolgáltatásaiért felelve, és fontos szerepet játszott innovatív termékek és szolgáltatások bevezetésében, mint például a mobil marketing 1996-ban. 2011-ben, nyugdíjba vonulása előtt a cég legmagasabb kitüntetésével, a Telekom Díjjal tüntették ki.
Attila 1997-től a Direkt és Interaktív Marketing Szövetség (DIMSZ) elnökségének a tagja, 2000 óta annak alelnöke és 2012-től pedig elnöke volt. Elnöke vagy tagja volt az évente megrendezésre kerülő direktmarketing rendezvények programbizottságának (például Golden Dove konferenciák) és számos előadást tartott magyar és nemzetközi konferenciákon. 2000 óta több alkalommal előadója volt a Külkereskedelmi Főiskolának majd a Budapesti Gazdasági Egyetemnek, továbbá a Budapesti Metropolitan Egyetemnek is. Nyugdíjasként, az építészethez mintegy „visszatérve” több időt tud szentelni az MRA-ban végzett önkéntes örökségvédelmi munkának is.

Fogarasi Barbara

Fogarasi Barbara 2Építész, műemlékvédelmi szakmérnök, 2020-ban csatlakozott az MRA-hoz kuratóriumi tagként és az akkor induló, európai konzorciumokból álló, az örökségvédelmi kézműves szaktudások fennmaradásával foglalkozó projektek, az INCREAS és a VI-TRAIN koordinációs munkatársaként. Építész képzését a Torontói Egyetemen, műemlékvédelmi végzettségeit a hazai BME szakmérnöki, valamint a Leuveni Egyetem Műemlékvédelmi Központjában szerezte. Magyarországon a kétezres évek elején az Állami Műemlékhelyreállítási és Restaurálási Központban dolgozott építészként és a Központ nemzetközi kapcsolatainak kialakításában. Részt vett az Európa Tanács által kezdeményezett délszláv műemlék rehabilitációs projektben, melyet 2011-13 között Montenegróból koordinált. Külföldi munkájából hazatérve pedig a Forster Gyula Örökségvédelmi Központ munkatársa volt, ahol főképp világörökségi és nemzetközi ügyekkel foglalkozott. Itt vett részt 2014-16 között a magyar állam és a Norvég Alap támogatásával megvalósuló REVEAL A kulturális örökség társadalmi-gazdasági hatásainak feltárása projekt irányító csapatának tagjaként egy innovatív, a helyi közösséget bevonó részvételi műemlékhelyreállítási folyamatban. Szakmai érdeklődése a részvételi tervezéssel megvalósuló műemlékfelújítás és az örökségvédelem társadalmasítása, a szakmai szempontok mellett a mindennapokban átélt értékek tudatosítása és integrálása. Barbara jelenleg az ELTE PPK Pszichológiai Doktori Iskola, Ember-Környezet Tranzakció Program doktorandusza környezetpszichológia területén. Kutatási fókusza az épített történeti környezetekkel kapcsolatos vélekedések, attitűdök, jelentések vizsgálata, Dr. Dúll Andrea témavezetésével.